Lázně Zalakaros

Hned na začátku si tyto dva pojmy vyjasníme.
Za termální vodu se podle maďarského práva a předpisů považuje voda, která má přirozenou teplotu alespoň 30°C nebo více.
Za léčivou vodu se považuje voda, u které bylo vědecky dokázáno a průzkumy prokázáno, že má na lidský organizmus léčebný účinek. Jedná se však o velice dlouhý proces – někdy se samotný ověřovací proces  protáhne na několik let.

Lázně Zalakaros se pyšní tím, že mají oba druhy vody, které však obsahují léčivé látky a pocházejí z různých vrtů a podzemních vrstev. Vlastní dále jako třetí druh velkou zásobárnu studené vody. Voda pochází ze značné hloubky a dostává se na povrch prostřednictvím 3 vrtů.
 
Zásobárny vody (termální, léčivé a studené) postačující minimálně na 100 a více let jsou od sebe úplně oddělené v různých podzemních vrstvách v hloubce 2300-2800 metrů. V souhrnu lze tedy říci, že vody v lázních Zalakaros je dostatek a celý areál je soběstačný.
 
Termální vodu zajišťují dva vrty o teplotě 47 a 53°C.
Díky bohaté zásobě se termální voda používá v lázeňském areálu k provozu plovárny, koupališť, termálních bazénů, dětských bazénů a zážitkových lázní. Je to velkorysé a mimochodem ojedinělé řešení mezi maďarskými i zahraničními lázněmi. V některých lázních se totiž i taková termální voda používá k léčebným procesům – což je v pořádku, vždyť i termální voda v Zalakaros obsahuje 500 mg/l rozpuštěných látek a je o hodně teplejší než 30°C. Termální voda obsahuje mimo jiné chlorid sodný a uhlovodík. Nicméně  proč by používali termální vodu vyloženě k léčebným účelům, pokud vlastní ještě lepší a účinnější léčivé prameny?
 
Léčivá voda o teplotě 96 a 103°C pochází ze dvou vrtů.
Aby se zjistila míra léčebného účinku vody, bylo investováno hodně peněz a času. Ale práce přinesla své ovoce a dnes se již ví po celé Evropě, že zdejší léčivá voda patří do skupiny silně léčivých vod. Léčivá voda s mírnou radioaktivitou, obsahem chloridu sodného a uhlovodíku, je z důvodu přítomnosti iontů jodidů a bromidů kvalifikována jako jodo-bromová, s obsahem iontů sulfidů a dále zvýšeným obsahem kyseliny metaborité.
Léčivá voda se doporučuje ve formě koupelí a je vhodná pro léčení pooperačních stavů, léčbu nemocí pohybového ústrojí, pro rehabilitaci a je velice účinná při léčení chronických gynekologických potíží.

Dobrá rada!
Přítomnost termální a léčivé vody pod jednou střechou je garancí toho, že si zde přijdou na své členové každé generace – děti, mládež, maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, prababičky i pradědečkové.